آخرین ارسال های تالار گفتمان

هیچ ارسال جدیدی برای تالار گفتمان وجود ندارد .
بهمن
13
1389

آموزش پروتکل اس اس اچ – پوتی – دستورهای خط فرمان لینوکس

SSH چیست ؟

ssh پروتکلی است که به شما اجازه می دهد تا به کامپیوتر سرور به صورت ریموت یا از راه دور  متصل شوید

تا بتوانید از سرور نگهداری کنید برای مثال : فایل های داخل سرور را بتوانید کپی کنید , جابجا کنید , پاک کنید, پوشه و شاخه جدید ایجاد کنید و اسکریپت اجرا کنید .

برای اتصال به سرور خود و برای برقراری ارتباط  از راه دور شما نیاز به یک ssh client در کامپیوتر خود دارید.

توضیحات مواردلازم برای اتصال به سرور از طریق پروتوکل اس اس اچ:

۱- آی پی آدرس سرور شما یا نام هاستینگ

مثال آی پی سرور : ۱۷۳٫۴۵٫۱۱۳٫۲۱۸

مثالHost name

server1.hostirani.com

2- نام کاربری و کلمه عبور

مدیران سرورها می تواننید با نام کاربری و کلمه عبور روت خود به این پروتک از طریق پوتی متصل شوند , کاربرانی که هاست خریداری کردند در صورت هماهنگی با شرکت هاستینگ مورد نظر می توانند نسبت به فعال سازی اس اس اچ خود با مدیر سرور یا پشتیبانی شرکت هاستینگ تماس بگیرند و با نام کاربری و کلمه عبور خود با برنامه پوتی به راحتی به اس اس اچ متصل شوند.

اتصال به سرور لینوکس به صورت ریموت از طریق پروتکل اس اس اچ در ویندوز

بهترین و معروفترین نرم افزار رایگان برای اتصال به اس اس اچ لینوکس پوتی می باشد

دانلود پوتی

بعد از دریافت پوتی را اجرا کنید

در کادر آی پی آدرس سرور یا نام هاست را وارد کنید Enter کنید .

PuTTY configuration dialog

یک صفحه ترمینال مشکی رنگ باز می شود واز شما نام کاربری را می پرسد :

PuTTY login prompt
PuTTY window - logged into Web server
بعد از وارد کردن نام کاربری  Enter کرده و کلمه عبور را وارد کنید
شما کلمه عبور را نامرئی می بیند پس کلمات را به دقت وارد کنید و سپسEnter کنید.

اگر نام کاربری و رمز عبور صحیح باشد سیستم به شما خوش آمد می گوید و خط فرمان آماده گرفتن دستور از شما می باشد .
بهمن
10
1389

نصب Ubuntu 10.4 به صورت مجازي

 
3
 
 
تجربه استفاده از سیستم‌عامل‌های منبع‌باز، تجربه لذت‌بخش و بسیار باارزشی است. اما به دلیل مشکلات متعددی که در استفاده از این سیستم‌‌عامل‌ها وجود دارد، ممکن است گاهی نتوانیم از این نرم‌افزارها استفاده کنیم. برای استفاده از لینوکس می‌توان به صورت مستقیم به نصب این سیستم‌عامل روی کامپیوتر اقدام کرد. البته اغلب ممکن است انجام این‌کار به از بین رفتن اطلاعات موجود روی کامپیوتر منجر شود. خوشبختانه فناوري این‌بار هم به کمک ما آمده و چند راه‌حل مختلف برای استفاده از لینوکس بدون آسیب رساندن به اطلاعات کامپیوتر در اختیار ما قرار داده است
 

 

 

 

   

بهمن
9
1389

راه اندازی دبین Debian

 

1

اوبونتو، نوپیکس، آلتیمیت ادیشن، مپیس، پارسیکس، دریم‌لینوکس ... . اگر اهل کنجکاوی در دنیای لینوکس باشید، حتماً این اسم‌ها را می‌شناسید. وجه‌مشترک این توزیع‌های پرطرفدار چیست؟ بله، البته همگی لینوکس هستند، اما اشتراک خاص‌تری هم دارند: همگی مبتنی بر دبین هستند.
دی
27
1389

راه اندازی CentOS 5.5

همانگونه که می دانید، شرکت ردهت که لینوکس نسخه ردهت را ارائه میکرد، پس از مدتی تصمیم جالبی گرفت و همزمان دو نسخه روانه ِ بازار کرد. یک نسخه به نام فدورا، که نصب و خدمات پس از نصب آن رایگان بود. و نسخهِ اینترپرایس، که خدمات پس از فروش آن دیگر مجانی نبود، و برای ارتقا، یا گرفتن نرم افزارهای جدید، می بایست مشترک شد و هزینه پرداخت کرد!! این قضیه با روح نرم افزارهای باز تطابق نداشت! نسخه ی اخیر مقدار متنابهی از فدورا بهتر بود (هر چی پول بدهید آش می خورید!). البته شما اگر نسخهِ اینترپرایس را روی سی-دی یا دی-وی-دی به دست می آوردید و نسب می کردید هیچ مشکلی نبود. ولی اگر مثلا قطعات کامپیوتر شما را نمی شناخت نمی توانستید از شرکت کمک بخواهید، و یا نمی توانستید به سایت ردهت وصل شوید و لینوکس خود را به-روز کنید.

جماعت سنتوس، اقدام به ابتکاری جالب زدند. آنها نسخه ای شبیه به لینوکس اینترپرایس ارائه کردند که شامل همهِ مزایای لینوکس ردهت اینترپرایس بود، فقط لوگوی آن متفاوت بود! آنها همان کدهای اصلی را برمیداشتند و باز نویسی میکردند، و در نهایت باید لوگوی آنرا نیز عوض می کردند، به خواطر اینکه ردهت به آنها اجازهُ استفاده از آنرا نمیداد.

نکته آخر اینکه، این نسخه از لینوکس در حقیقت همان ردهت اینترپرایسِ مجانی است، که شما میتوانید به سایت سنتوس وصل شوید و آنرا به-روز کنید. این نسخه برای استفاده در کلاسترهای لینوکس و پارالل کامپیوتینگ (محاسبات موازی) نیز بسیار مناسب است.

لازم به ذکر ست که تعدادی از کمپانیها اقدام به پشتیبانی مالی این نسخه کرده اند.

واژه نامه:
Linux, Enterprise, Red Hat, Fedora, Linux Cluster, Parallel Computing

سایر صفحات : 1